was successfully added to your cart.

Cart

גיל אמפר

גיל אמפר

HR Growth Partner at AddedValue

זמן קריאה: 5 דקות

ריעננתם?
בואו נדבר רגע על קו״ח.
החלטתם לחפש עבודה חדשה ואתם מתחילים להסתכל על משרות מעניינות בחברות סטארט אפ או הייטק גדולות יותר ומצאתם את המשרה הנכספת (או כמה אופציות כאלה).
מה עכשיו? קו״ח. יש אנשים שאומרים שקורות החיים יעלמו מן העולם, אבל כרגע הם עדיין איתנו ויש להם המון משמעות בתחילת התהליך.
קובץ קורות החיים הם כרטיס הביקור שלכם המאפשר לנו מנהלי הגיוס להכיר אתכם. כבר בשלב הזה אנחנו לומדים עליכם לא מעט ומכריעים לגבי המשך התהליך.
אנשי הגיוס, המנהלים את תהליכי הגיוס בחברה, לרוב מהווים את השלב הראשון בסינון קורות החיים ופוגשים כמות עצומה של קו״ח מתוכם עלינו לבחור את המועמדים המתאימים ביותר למשרה. 
פעמים רבות הסינון הוא קפדני ומהיר ולכם יכולה להיות השפעה על היכולת לעבור אותו, אם תשימו לב למספר נקודות עיקריות:

נראות

חשוב לשים לב שקורות החיים אסתטיים ונעימים לעין. קורות חיים מבולגנים ובפורמט לא אחיד יקשו על הקוראים. מומלץ מאוד למצוא פורמט מוכן שאתם מתחברים אליו ולבנות את קורות החיים על גביו.

מבנה

חשוב לשים לב שהמידע בקורות החיים מאורגן בצורה נכונה ובולטת.
את הפרטים האישיים אפשר לשים בראש הדף או בצידו וכך גם את הפרטים המתארים Skills, שפות תכנות וידע כללי בתוכנות ושפות.
הניסיון האחרון שצברתם הוא גם הרלוונטי ביותר ולכן עליו להופיע בחלקו העליון של העמוד. ככל שיורדים בעמוד כך הולכים אחורה בציר הזמן, עד ההשכלה בתחתית העמוד (את ההשכלה אפשר לשים גם בתחילת העמוד, אך גם לפי אותו רצף זמן, מהלימודים האחרונים ואחורה בציר הזמן).
את פירוט התפקיד כדאי לכתוב בנקודות ולא פסקאות ארוכות שיקשו על הקריאה. שימו לב, שגם לסדר הנקודות יש משמעות ולרוב הנקודות הראשונות מתייחסות לחלקים העיקריים בתפקיד- כך שאם אתם מפתחי Front End, מומלץ לכתוב באילו שפות אתם מפתחים כבר בנקודה הראשונה (אם תכתבו בנקודה האחרונה, זה יראה כאילו זאת שפה שנגעתם בה באופן שולי).

פרטים אישיים

מספיק לרשום את השם שלכם. אתם ממש לא חייבים לנדב מידע על מקום מגורים, תאריך לידה, מצב אישי, תעודת וזהות וכו׳.

שפה

עדיף לשלוח קו״ח באנגלית. חברות ההייטק פונות לשוק הגלובלי ומעסיקות עובדים מכל רחבי העולם. יתכן כי לאורך התהליך יראיינו אתכם מראיינים שאינם ישראלים (ואפילו ינהלו אתכם) ועליהם להיות מסוגלים לקרוא את קורות החיים שלכם.

קישורים

עוד דרך שתאפשר לארגון להכיר אתכם היא קישורים לעמודי אינטרנט רלוונטיים- תיק עבודות, עמוד Github וכמובן לינקדאין.

להימנע מניפוח הניסיון

מטרת קורות החיים היא לשווק אתכם ואת היכולות המקצועיות שלכם. זה בסדר גמור להעצים ולהדגיש דברים משמעותיים שעשיתם במקומות עבודה ובפרוייקטים קודמים, אבל חשוב לשמור על איזון ולהיצמד לאמת. אם כתבתם שאתם מנוסים בעבודה עם כלי מסוים, צפו לכך שישאלו אתכם עליו בראיון ותצטרכו להפגין ידע ולעמוד מאחורי מה שכתבתם.

אורך

בשנים הראשונות בקריירה, מומלץ לשמור על קורות חיים במסגרת של עמוד אחד עד כמה שניתן, כשהניסיון מצטבר אפשר כמובן לגלוש לעמוד הבא אך בכל מקרה רצוי שלא לעבור את שני העמודים. שימו לב שאתם כוללים בקורות החיים רק מה שרלוונטי, ומשמיטים את התקופה שהייתם אחראי משמרת במקדונלדס. מרשים ככל שיהיה, זה פחות רלוונטי לקריירה שלכם היום ועלול לגרום לחלקים אחרים בקו״ח ״ללכת לאיבוד״.

קהל יעד

חשוב לזכור כי הראשונים לקרוא את קורות החיים שלכם הם אנשי הגיוס אשר במקרים רבים לא מגיעים מרקע טכנולוגי. שימו לב שאתם מפרטים טכנולוגיות רלוונטיות שעבדתם איתן ואתם מכירים היטב. הסינון הראשוני, שנעשה על ידי אנשי הגיוס, לוקח מעט זמן ומתמקד בחיפוש טכנולוגיות ו- BuzzWords רלוונטיים לתפקיד, לכן חשוב לשים לב שאתם מציינים את הטכנולוגיות שאתם מכירים כדי להקל על הסינון ולקדם אתכם מהר בתהליך.

ייחודיות

יש משרות רבות בהן כמות המועמדים המגישים קו״ח היא גדולה. מאוד. אם עשיתם משהו מיוחד במסגרת הקריירה כמו עבודה על פרויקט גדול, התנדבות מעניינת, חילופי סטודנטים וכו’, כדאי להוסיף את המידע הזה לקורות החיים כדי לעזור לנו להכיר אתכם מזווית נוספת.

הגהה

סיימתם לכתוב את קורות החיים? מעולה! תמיד כדאי לתת לעוד מישהו שאתם מכירים וסומכים על דעתו לקרוא את התוצר הסופי. ככה תוכלו לוודא שלא פיספסתם מילים ושאין שגיעות הקלדה שנבעו מהקלדה מהירה. למה זה חשוב? כי זה מראה שאתם שמים לב לפרטים הקטנים ומבצעים אפילו מתלות קטנות על הצד הטוב ביותר. שמתם לב? 🙂

התאמה למשרה

עכשיו כשיש לכם את קובץ קורות החיים מוכן, כדאי לעבור על תיאור המשרה ולוודא שקו״ח שלכם מתאימים, טייטאלים רלוונטים רשומים נכון ויש אזכור לטכנולוגיות הנדרשות (במידה ועסקתם בהם כמובן). כמו שאמרנו, המעבר לפעמים מהיר ומתבסס על מילות מפתח וככל שההתאמה שלכם תהיה בולטת יותר, כך עולה הסיכוי שיחזרו אליכם.

שם הקובץ

רגע לפני שליחת הקובץ שימו לב איך אתם שומרים אותו. כדאי לתת לקובץ שם ברור וקצר ולא לציין את מספר השינויים שעשיתם בקובץ. כמובן שחשוב לשלוח את הקובץ הנכון (כן, כבר פגשנו תוצאות של בדיקות רפואיות, קבצים ריקים…)

סוג הקובץ

חברות רבות עובדות עם מערכות גיוס המבצעות מיון של קורות החיים על פי מילות מפתח. עדיף לשלוח קבצי doc. כי יש הרבה מערכות גיוס שלא מתמודדות טוב עם קבצים מסוג אחר. ושימו לב שהורדתם את כל הערות הביניים שנתנו לכם (גם זה קורה…)
לסיכום, חשוב לזכור שקורות החיים פותחים את תהליך הגיוס. שימו לב שאתם שולחים קורות חיים שמתארים אתכם ואת הניסיון המקצועי שלכם בצורה הטובה ביותר למשרה. אם אתם לא בטוחים תשאלו, תתייעצו ותנו מבט אחרון לוודא שהכל מסודר לפני שאתם שולחים.
ועוד טיפ חשוב- מעבר לקו״ח, חשוב לתחזק את פרופיל הלינקדאין שלכם ולוודא שיש התאמה בין השניים.
קו״ח והלינקדאין הם כרטיס הביקור שלכם ותתפלאו כמה פעמים הפער ביניהם עלול להוות מכשול… אבל זה כבר לפוסט אחר 🙂